Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 2 людини

Концепція розвитку закладу

Дата: 20 травня 2020 о 16:57

Концепція розвитку закладу

КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ

 навчально-виховного комплексу

Катеринопільської загальноосвітньої початкової школи – садок загального розвитку ”

на 2014-2020 роки

Освіта сьогодні покликана займатись особливим духовним творенням – готувати нову людину – громадянина України, якому притаманні такі риси, як національна самоповага і патріотизм, гуманність і добропорядність, компетентність і волелюбність, який високо цінує ідеали демократизму, свободи, справедливості.

Аналіз організації освітнього процесу в закладі та усвідомлення проблем розвитку  дошкільної та середньої освіти в Україні на сучасному етапі викликали необхідність розробити Концепцію розвитку  Катеринопільської загальноосвітньої початкової школи – садка загального розвитку на 2014 – 2018 років з метою реалізації місії закладу: створення умов для всебічного розвитку особистості, творчої самореалізації дитини , виховання покоління людей, здатних ефективно працювати і навчатися протягом життя, оберігати й примножувати цінності національної культури та громадянського суспільства, розвивати і зміцнювати суверенну, незалежну, демократичну, соціальну та правову державу  як невід'ємну складову європейської та світової спільноти.           

  Щоб відповідати високим стандартам і вимогам нової епохи, сучасній людині необхідні знання в широкому спектрі галузей, вона повинна вміти засвоювати все нові й нові способи та види діяльності. Сучасна школа має створювати умови для саморозвитку, самоствердження, самореалізації особистості. Умови, за яких дитина може проявити не лише інтелектуальну компетентність, але й компетентність соціальну.

   Державна політика у сфері освіти в питаннях навчання та виховання підростаючого покоління визначає систему освіти, яка має забезпечити умови для інтелектуального, соціального, морального та фізичного розвитку учнів, тим самим виховуючи всебічно розвинену особистість, здатну реалізувати себе в повній мірі у дорослому житті, виховати конкурентоспроможну особистість, яка має попит на сучасному ринку праці. Концепція розвитку керується Конституцією України, Законом України «Про освіту», «Про дошкільну освіту» , «Про Державну національну програму «Освіта» («Україна ХХІ століття»), «Про загальну середню освіту», «Про Національну доктрину розвитку освіти», відповідними Указами Президента України, Кабінету Міністрів України та Міністерства освіти і науки України, зокрема, «Концепція інформатизації України», «Концепцією інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів, комп’ютеризації сільських шкіл», , «Державною програмою «Вчитель», Державним стандартом початкової  освіти та Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів для початкової, школи.

Необхідність розроблення Концепції розвитку школи – садка зумовлена наступними чинниками:

  • підвищення мотивації пізнавальної активності дітей;
  • впровадження сучасних досягнень перспективного педагічного досвіду в навчально – виховний процес;
  • закріплення гуманізації школи – садка  як базового принципу відносин між учасниками навчально – виховного процесу;
  • забезпечення ефективної діяльності навчального закладу з метою створення сприятливих умов для організації навчально – виховної діяльності;
  • формування системи виявлення обдарованих дітей;
  • створення сприятливих умов для підтримання творчої праці педагогів, підвищення їх професійної майстерності, популяризації педагогічних здобутків;
  • впровадження інноваційних технологій у навчально – виховний процес;
  • проектування управлінської діяльності.

Перехід від дошкільного до молодшого шкільного віку відомий у психології як  кризовий. Вслід за Виготським, ми вважаємо кризові періоди в дитячому розвитку необхідними  етапами, зумовленими „не наявністю чи відсутністю будь-яких специфічних зовнішніх умов, а внутрішньою логікою самого процесу розвитку”. Кризові періоди у розвитку дитини пов’язані зі зміною провідного типу діяльності. Перехід від дошкільного до молодшого шкільного віку –  це перехід від гри до навчальної діяльності.

До школи життя дитини, її поведінка визначається імітацією нею поведінки  навколишніх. Як відомо, в ранньому віці малюк  виокремлює загальні характеристики речей, знарядь, а в дошкільний період – людські стосунки. Цей процес реалізується за допомогою наслідування дій дорослих. Поряд з наслідуванням у дошкільному віці велике значення має виконання конкретних вказівок дорослих. Об’єктивно такі вказівки обумовлені загальними нормами і правилами, проте, як показує практика, дитиною вони сприймаються як конкретні, ситуативні.

На межі дошкільного і молодшого шкільного віку вся логіка попереднього  розвитку, головним чином розвитку гри,  спонукає дитину до довільного використання нею своїх можливостей. Володіння  довільною поведінкою як у фокусі  відображає  нові можливості  дитини . „Я сам ”, „Я можу ”, „Я вмію”- ось провідні характеристики цього віку.

Новий рівень регуляції, опосередкованість поведінки усталеним правилам і нормам  необхідні для вступу дитини у новий етап її  життя – шкільний. У шкільному навчанні нормативні способи дій подаються у формі правил – словесних приписів, інструкцій. Цей зовнішній, відкритий для дитини бік шкільного життя стає для неї на якийсь час єдиним і найбільш бажаним заохоченням. У вчителів перших класів, як правило, не буває проблем з дисципліною. Дитина охоче приймає всі вимоги, які пред’являє вчитель, а отже й школа.

Характерно, що ставлення до вчителя дітей шести років ніби роздвоюється: на уроці він виступає як  носій правил, а поза ним ( у другій половині дня , під час перерв ) стає для дітей близьким дорослим. У цій ситуації на  вчителя переносяться взаємини, характерні для дитячого садка. Нерідко таке „дошкільне” ставлення до вчителя виявляється й на уроці.

Аналіз проблеми переходу від  дошкільного до молодшого шкільного віку спонукає нас до необхідності врахування і  питань  підвищення ефективності педагогічного впливу на молодших школярів шляхом забезпечення сталого педагогічного супроводу їх навчальної діяльності,  починаючи ще з дошкільного дитинства.

Так, педагоги, які займались з дітьми різновікової  дошкільної групи  в якості  вихователя, психолога , вивчали з ними англійську мову, музику, танці, мають змогу   продовжувати  працювати зі своїми вихованцями в новій ролі –  вчителя початкових класів, фізкультури, музики, іноземної мови, шкільного психолога, керівника гуртка тощо.

І тут, безумовно, згодяться їх знання психології дітей-дошкільнят, досвід роботи з дітьми такого віку. Це має  забезпечити максимальний педагогічний  ефект .

Проблема наступності в роботі дитячих садків і  школи має майже піввікову історію. У 60-х роках вивчення даної проблеми збіглося з моментом введення  систематичного, у формі занять, навчання в дитячому садку. Тоді наступність зводилася в основному до організованих заходів і  розглядалася насамперед як безпосереднє виконання визначених школою вимог.   Що таке наступність ? Як її розуміють тепер ? Така наступність, яка йде від школи до дитсадка, „зверху вниз”, зводить завдання дошкільного  закладу тільки до підготовки майбутнього школяра. Чітко регламентовані заняття встаршій групі дитячого садка призвели в кінцевому результаті до прямо протилежної тенденції – заперечення необхідності систематичного навчання у формі занять. Навчальні функції і розв’язання дидактичних  завдань стали повністю передаватися грі. Подібна організація дитячої діяльності також руйнувала самодіяльну гру дитини, гальмувала розвиток її пізнавальної діяльності і становлення навчальної.

Виходячи з викладеного вище, наш заклад  розглядає проблему  наступності в роботі дитячого садка і  школи як двосторонній процес. З однієї сторони, на  дошкільному щаблі освіти ми прагнемо зберегти самоцінність дошкільного дитинства і формувати особистісні якості малюків, які в  подальшому слугуватимуть основою їх успішного шкільного навчання. З другої сторони, школа як наступник дошкільної освіти починається не з „нуля”, а продовжує розвивати накопичений дитиною-дошкільником потенціал.

Таке розуміння наступності сприяє  реалізації безперервності у розвитку дитини і визначенню   освіти як системи  на всіх етапах навчання. Саме  таким  ми бачимо  наш концептуальний  підхід до проблеми безперервності виховання та  навчання дитини з 2 до 10 років.

Катеринопільська ЗПШС уже з перших днів  перебування дитини у нашому  навчальному закладі прагне забезпечити необхідну поступовість перетворення дошкільника у підготовленого учня.

Ми вбачаємо мету дошкільної освіти, якої прагне досягти у своїй педагогічній діяльності наш педагогічний колектив, передусім у всебічному загальному розвитку дитини, що відповідає її потенційним можливостям, так як тільки такий напрям її розвитку, на нашу думку, може успішно реалізувати  закладені в ній природою творчі потреби , здібності  та прагнення, забезпечити нашим вихованцям їх загальну і спеціальну готовність до шкільного навчання .

Метою навчання у початковій  ланці Катеринопільської ЗПШС  є подальший всебічний розвиток особистості учнів  поряд із засвоєнням ними найважливіших навичок у читанні, письмі, математиці, становленням навчальної діяльності, розвитком всіх психічних процесів.

  Одна із проблем, яка постає перед сучасною школою – це зниження навчальної та пізнавальної активності учнів, що в свою чергу приводить до створення різкої диспропорції в учнівському середовищі у співвідношенні учнів, які мотивовані до навчання та учнів, у яких така мотивація частково або повністю відсутня. Створення умов для подальшого розвитку навчального закладу вимагає вдосконалення і поновлення педагогічного інструментарію для підвищення мотивації навчальної діяльності учнів.

   Концепція передбачає:

  • домінування особистісно -зорієнтованого навчання у формах і методах навчально – виховної роботи в усіх без винятку педагогів НВК;
  • запровадження в першу чергу позитивної стимуляції учнів на уроках та в позаурочний час, зокрема, учнів із низькою пізнавальною активністю;
  • створення умов на уроках для пізнавальної діяльності учнів з різними рівнями пізнавальної активності;
  • формування банку даних обдарованих дітей з високим рівнем пізнавальної активності для подальшого охоплення їх творчою навчальною діяльністю, участі в творчій роботі закладу ;
  • охоплення усіх учнів школи активними формами виховної роботи, зокрема, через учнівське самоврядування, гурткову роботу,  волонтерський рух;
  • проведення моніторингу пізнавальної активності учнів, починаючи із першого класу;
  • робота із батьками початкової школи з метою залучення їх до створення позитивної мотивації навчальної діяльності їх дітей; проведення батьківського всеобучу «Складові роботи успішного учня»;
  • проведення індивідуальних консультацій з батьками для підвищення мотиваційних установок пізнавальної активності їх дітей;

Другий напрямок  нашої  концепції  наступності та безперервності – це збагачення освітнього змісту в дошкільному віці  та в початковій школі, а саме:

  • введення у педагогічний процес різних видів дитячої творчої діяльності ( словесної творчості, музики, хореографії );
  • збагачення змісту занять, уроків естетичного циклу, залучення дітей до національної  художньої культури ( участь у виставках, п’єсах, виставах тощо );
  • збагачення змісту навчання знаннями історико-географічного і краєзнавчого характеру ( екскурсії рідним селом , Україною тощо ).

Наступний напрямок наших концептуальних  поглядів – удосконалення форм організації і методів навчання у дошкільному і шкільному  підрозділах,  а саме :

  •  відмова в дитячому садку від чітко регламентованого навчання на зразок шкільного, перехід до особистісно орієнтованих технологій, інноваційних та  педагогічних систем;
  • створення відповідного предметно-розвивального середовища у початкових класах ( для нас це нескладно, оскільки працюють група продовженого дня,  гуртки, кожен клас має  окремі приміщення, де діти можуть займатися  улюбленими справами, об’єднуватися за інтересами, відпочивати тощо );
  • максимальне забезпечення рухової активності школярів на уроках фізкультури, великих перервах, прогулянках, а також під час динамічних пауз , позакласної та гурткової роботи;
  • забезпечення взаємозв’язку занять (фронтальних, підгрупових) у дошкільних групах  і уроків у   початковій  школі з повсякденним життям дітей, учнів, їх  самостійними заняттями, інтересами;
  • широке використання методів, що активізують мислення, уяву і пошукову діяльність дітей, учнів, зокрема – системи розвивального навчання, альтернативної педагогіки М.Монтессорі, ТРВЗ, проектної діяльності у дошкільному і  шкільному   підрозділах ;
  • використання   елементів розвивального навчання, завдань, що мають різні варіанти  правильних розв’язань, для дошкільників. Логічні завдання особливо важливі, бо традиційні підручники найчастіше пропонують конкретні способи дії, що відповідають певним типам завдань. Враховуючи це, учителі початкової ланки  нашого закладу  часто використовують взаємозв’язок завдань відкритого і закритого типу, що сприяє активізації пізнавальної діяльності учнів, розвитку гнучкості  їх мислення.
  • Утвердження в роботі школі –садку  принципів гуманізму.
  • Ставити завдання перед учасниками навчально – виховного процесу через усвідомлення кінцевої мети.
  • Пошук і використання важелів впливу на мотиваційну поведінку вихованців.
  • Усі без винятку діти є повноправними учасниками навчально – виховного процесу, незалежно від пізнавальної активності та результатів навчальної діяльності.
  • Повага до особистості – основний принцип взаємовідносин між учасниками навчально – виховного процесу.

Розвиток та удосконалення інформаційно – комунікаційної інфраструктури як одна з умов забезпечення ефективності навчально – виховного процесу.

  • Інтенсивне використання наявних ІКТ на уроках та заняттях.
  • Оволодіння ІКТ усіма педагогічними працівниками.
  • Залучення ІКТ ресурсів учнів та їх сімей до вирішення завдань навчального процесу.

Це стосується не тільки уроків математики, але й предметів гуманітарного циклу, де значне місце може посідати робота над багатозначністю слова і тексту (рідна мова, література), інтерпретація, обговорення широкого спектру питань про природу, історію, суспільство тощо;

  • зміна форм спілкування дітей як на  заняттях у  дошкільному підрозділі, так  і на уроках у школі   на діалогічні,  міжособистісні;
  • надання дітям, учням можливості орієнтуватися не на дорослого, педагога, а на однолітка,  забезпечення  можливості взаємодіяти з ним  і навчатися у нього;
  • ширше використання у початковій школі, особливо у першому класі, ігрових форм, емоційно значущих для дітей ситуацій, у яких вони могли б виявити ініціативу, творчість, самостійність, власну самобутність та індивідуальність;
  • реалізація наступності між  дошкільною і початковою ланкою Катеринопільської ЗПШС  передбачає реалізацію комплексу організаційних заходів спільно з батьківським загалом, створення авторських програм і методичних розробок спільно з педагогічним колективом Зорянської ЗПШС, Щорської СШ та Щорського ДНЗ.

Створення комфортного середовища для вихованців ДНЗ та учня  в з навчальному закладі.

     Цей напрямок роботи є дуже важливим і навіть визначальним в реалізації даної Концепції з огляду на те, що значна частина педагогів є прихильниками авторитарної педагогіки, що не дозволяє притримуватися принципу особистісно- зорієнтованого навчання. Учителі через перевантаження програмового матеріалу створюють такі умови на уроках, коли працює лише 1/3 чи 1/4 учнів, а переважна більшість втрачають віру в свої сили і можливості і перестають повністю працювати. Це велика проблема, бо саме в початкових  класах закладаються основи із вивчення всіх дисциплін. У свою чергу така ситуація приводить до падіння пізнавальної активності учнів.

Якщо учень навіть не пробує опановувати навчальним матеріалом, то перебування на уроках стає для нього каторгою, психологічним дискомфортом. Якщо критична маса таких учнів становить більше 2/3 від загальної кількості в класі, то навіть ті учні, які мають бажання вчитися не можуть цього робити, бо негативна більшість не дає їм цього зробити, зриваючи уроки, порушуючи дисципліну, забираючи час у вчителя на вирішення конфліктних ситуацій. Сильний авторитарний вчитель подавляє їх і намагається працювати з позитивною меншістю, але і це не приносить бажаних результатів. Учні, які втратили інтерес до навчання, які отримують негативну словесну і оформлену в бали оцінку, намагаються втекти із занять, пропускати уроки, шукають комфортного або, принаймні, нейтрального, психологічно – емоційного середовища поза школою, що рано чи пізно приводить їх до скоєння правопорушень (а пропуски уроків без поважних причин уже є правопорушенням).

  Значний вплив на таку ситуацію мають і фактори, які не залежать від учителя:

  • непомірне завантаження навчальних планів інваріантної складової;
  •  непомірне завантаження державних програм з усіх предметів інваріантної складової навчальних планів.

   Ці два фактори є основною причиною, коли учитель, намагаючись дотримуватися букви закону перевантажує учнів, які потім втрачають інтерес до навчання. Тому у вчителя є два шляхи:

  1. сліпо виконувати вимоги міністерських програм і формувати в учнівському середовищі групи дітей,  які перестають працювати на уроках і вдома через вказані вище причини;
  2. на власний страх і ризик випускати частину програмового матеріалу, щоб добитися засвоєння того, що є, на його погляд, важливим для засвоєння учнем базових знань з даного предмету.

     Тут є ризик, що вчитель не кваліфіковано здійснює відбір оптимального обсягу навчального  матеріалу, а також ризик того, що учні не доотримують необхідної інформації для подальшої здачі ДПА , якості знань.

       Тому для успішної реалізації концепції необхідно:

  • усім педагогам поважати особистість вихованця та  учня, враховувати його пізнавальні можливості та соціальні умови, в яких він проживає;
  • проводити конкретну стосовно кожного учня педагого – психологічну діагностику його мотиваційних важелів навчальної діяльності з 1-го класу;
  • здійснювати пошук і формування ролі та місця кожного учня в класному колективі;
  • учителям застосувати позитивні мотиваційні методи впливу на формування освітніх потреб учня та освітніх запитів батьків;
  • чітко і конкретно враховувати співвідношення особистісно – психологічних можливостей конкретного учня із вимогами державних програм;
  • остаточно і безумовно відмовитися від таких характеристик як «негативні оцінки» та «відстаючий учень»; усі оцінки позитивні, бо відповідають пізнавальним можливостям учня; учень засвоює матеріал відповідно до його здібностей, можливостей та мотиваційних важелів;
  • здійснення позитивної співпраці з батьками учня; накреслення для батьків  покрокової  програми для покращення пізнавальної активності дитини;
  • пошук і формування соціального вектору в розвитку учня і його соціальної адаптації та співвідношення цих орієнтирів із освітніми запитами батьків.

  Складові комфортного освітнього середовища професійної діяльності педагогічних працівників в загальноосвітньому навчальному закладі.

      Суспільство намагається перекласти на плечі школи, а значить на плечі педагогів переважну, якщо не всю, кількість функцій щодо навчання, виховання, соціалізації, фізичного розвитку, профілактики правопорушень, духовного розвитку, профорієнтації, тощо.

Педагоги – це учителі, які відповідають за виконання державних програм та забезпечують виконання завдань, покладених (вірніше перекладених) суспільством.

Тому необхідно знайти оптимальне співвідношення між усіма складовими навчально – виховного процесу, щоб учитель мав змогу якісно виконувати свої професійні та посадові обов’язки.

  • Створення умов для реалізації творчих здібностей учителя.
  • Пошук активних форм роботи шкільних методичних об'єднань.
  • Забезпечення учителів оптимальним педагогічним навантаженням.
  • Створення умов для професійного і фахового зростання учителів.
  • Дотримання чіткої пропорції під час визначення функціональних обов’язків учителя – предметника та педагога (класного керіника); органічне їх поєднання в процесі реалізації завдань навчально – виховного процесу.
  • Підвищення соціальної ролі і соціального статусу учителя у педагогічному колективі школи, міста, області…
  • Співвідношення професійних інтересів учителя із мотиваційною направленістю пізнавальної діяльності учнів.

Очікувані результати в процесі реалізації Концепції.

   Виходячи із того, що знижується рівень пізнавальної активності учнів в силу багатьох причин, але в значній мірі це зумовлюється тим, що знання, уміння, навики, освіта забезпечують належний соціальний статус і матеріальний добробут в майбутньому, необхідно знаходити разом із батьками нішу в соціальній ієрархії суспільства для учня після очікуваного закінчення школи ІІ – го чи ІІІ – го ступеня. У ході реалізації Концепції розвитку навчального закладу необхідно буде вирішити ряд завдань, щоб школа отримала поштовх для подальшого розвитку. Концепція покликана запровадити на першому етапі її реалізації елементи співпраці учителів і учнів на основі впровадження принципу гуманізму в навчально – виховний процес.

Тандем «учитель - учень» перетворити спочатку із протилежних двох таборів у союзників, а далі трансформувати в творчу тріаду «учитель – учень - батьки».

Для цього необхідно активізувати творчий потенціал кожного учасника навчально – виховного процесу засобами і методами, названими у даній Концепції. У першу чергу Концепція покликана активізувати мотивацію до навчальної діяльності учнів. Щоб замінити нудні, одноманітні вербальні засоби, школа має можливість і буде задіювати інформаційно – комунікаційні технології, урізноманітнювати форми і методи роботи, ширше застосовувати інтерактивні форми навчання.

Дуже важлива умова успішної реалізації Концепції – це використання творчого потенціалу учителя. Учителі повинні усвідомити, що гуманізація навчального процесу не ускладнить їм роботу, а навпаки полегшить, бо налагодження співпраці з учнями і батьками на засадах гуманізації навчального процесу зменшить затрати сил та енергії на переборювання негативу у відносинах з учнями, підвищить мотивацію у навчанні учнів.

Школа, як і вся освіта, за своєю природою інститут досить консервативний, поскільки в її життєдіяльності задіяно дуже багато учасників і підструктур: учні, батьки, учителі, сім'ї, класи, групи, від чіткої взаємодії яких залежить успішне досягнення кінцевої мети. Окрім того досягнення цієї мети розбито на тривалий період і відтерміновано в часі: уроки, тижні, семестри, роки. Тому зміна будь- якої складової в організації навчально – виховного процесу може призвести до збою в роботі всієї системи. Учителі, від яких залежить 80% успіху в ході реалізації Концепції, повинні зробити зміни в організації навчально – виховного процесу, зміни в психології учителя, зміни у відносинах учитель – учень – батьки, зміни в оцінюванні діяльності учнів. Завдання дуже важке і відповідальне,бо від цього залежить успіх або розбалансування уже налагодженої системи роботи.

Якщо учителі не побачать позитиву у пропонованих Концепцією змінах, і не стануть активними і свідомими учасниками її реалізації, то це не тільки не принесе позитивних результатів, але і може призвести до втрати певних напрацювань – наприклад, зменшення кількості призерів олімпіад чи Малої академії наук. Якщо при переході на особисто зорієнтоване навчання механічно просто перерозподілити час між учнями, які мотивовані в навчанні і учнями, для яких Концепція передбачає пошук мотивації, то це може призвести, що учні які працювали, будуть обділені увагою, а учні немотивовані таких результатів, звичайно, не дадуть. Тому необхідно розробити покрокову  програму реалізації Концепції і вводити важливі елементи організації навчально – виховного процесу поступово, закріплювати здобутки не руйнуючи схему роботи з обдарованими учнями, яка вже напрацьована в школі.

Як і в будь – якій справі не обов’язково сподіватися, що всі і зразу погодяться ламати напрацьовані схеми роботи. Цього не варто, на першому етапі, і сподіватися та домагатися. Опиратися необхідно на ті категорії педагогів, які по своїй природі  є креативними і соціально мобільними. А такі в колективі є.

  Завжди у змінах в організації навчально –виховного процесу є певні ризики. Але проведений попередній оціночний аналіз показує,що без змін в мотивації навчальної діяльності учнів критична маса немотивованих учнів має сталу тенденцію до зростання.

   Ігнорування цього факту призведе до втрати попиту на освітні послуги з боку громади, до зменшення мережі школи, а звідси навантаження вчителів, заробітна плата, втрати в якісному складі контингенту учнів

 Концепція покликана до життя змінами, які відбуваються в сучасному українському суспільстві: зміна інформаційного простору, відмирання авторитарних методів через зміни в громадянському суспільстві, становлення і розвиток самого громадянського суспільства.

 Тому є великі сподівання, що оновлені форми і методи роботи учасників навчально – виховного процесу дозволять оптимізувати створення сприятливих умов освітньої діяльності школи, які ставить перед освітньою установою сьогодення.

Ми вважаємо, що саме така концепція   розвитку   нашого закладу може забезпечити створення максимально сприятливих умов  для фізичного, інтелектуального та емоційного розвитку як дітей дошкільного підрозділу дошкільного закладу-школи, так і   учнів  початкової  ланки.

  

Програма інноваційного розвитку

Катеринопільської загальноосвітньої початкової  школи-садка загального розвитку на період з 2014 по 2020 р.р.

Зміст

І. Пояснювальна записка.

ІІ.Паспорт Програми розвитку Катеринопільської  ЗПШС  на 2014-2020 роки.

ІІІ. Інформаційна довідка про навчальний заклад.

1.Загальні відомості про заклад.

2.Соціальне оточення школи-садка.

3.Відомості про учнів.

4.Характеристика педагогічних кадрів.

5.Особливості навчально-виховного процесу.

IV.Основні  напрямки реалізації Програми.

  1. Управління навчально-виховним процесом.
  2. Професійне зростання педагогів.
  3. Робота з батьками.
  4. Робота з обдарованими учнями.
  5. Виховання особистості.

V. Місія закладу та модель випускника  початкової загальної освіти.

VI.Можливі ризики та способи їх мінімізації.

VII.Індикатори, на основі яких буде проводитись оцінка у досягненні поставлених цілей.

                     І . Пояснювальна записка

Сьогодні освіта знову перебуває на етапі реформування. Сучасна школа зумовлює необхідність докорінного переосмислення освітньої парадигми, актуалізації змісту, технологій, становлення особистості учня як суб’ єкта і проектувальника життя, створення проектного життєвого простору , спрямованого на розвиток і саморозвиток компетентної, конкурентоспроможної особистості, яка вміє творчо розв’ язувати проблеми, прагне змінити своє життя і життя своєї країни.

Інтеграція України у світовий освітній простір потребує постійного вдосконалення національної системи загальної середньої освіти, пошуку ефективних шляхів підвищення якості освітніх послуг та розроблення інноваційної моделі  особистісно орієнтованої освіти-своєрідного еталону  організації навчально-виховного процесу в загальноосвітньому навчальному закладі.

Окреслена проблема відповідає  пріоритетам державної політики. Пріоритетами  державної  політики в галузі освіти є створення сприятливих умов для врахування індивідуальних особливостей учнів,  створення рівного доступу до якісної освіти в т.ч. дітей з особливостями психофізичного розвитку.

На сучасному етапі все очевидніше стає те, що традиційна школа, орієнтована на репродуктивне навчання не встигає за темпами їх нарощування. Сучасна школа недостатньо розвиває здібності необхідні її випускникам для того, щоб самостійно визначитись у світі, приймати обґрунтовані рішення щодо свого майбутнього, бути активними і мобільними суб’єктами на ринку праці. Головним недоліком традиційної системи освіти є  небажанням дітей вчитися, не сформованості ціннісного ставлення до власного розвитку та освіти.

Визначення цільової спрямованості на всіх ступенях освіти та забезпечення наступності між ними  позитивно впливає на формування  професійно значущих якостей особистості, а оптимальний розподіл змісту навчання на різних ступенях забезпечує наступність у засвоєнні знань, вироблення фахових, формування практичних навичок та прийомів творчої діяльності. Впровадження ідей неперервної освіти тісно пов’ язана з формуванням ступеневої підготовки фахівців. Освіта має бути інноваційного характеру, а всі її суб’єкти-від вихованців дошкілля до випускників школи - мають бути здатними до інноваційного типу мислення та життєдіяльності.

Саме тому педагогічний колектив Катеринопільської ЗПШС важає, що засобами інноваційного розвитку загальноосвітнього  закладу є моделювання  особистсно орієнтованої школи в основі якої є  маркетингове управління, головна мета якої –це створення прогресивної освітньої системи з високою якістю освіти, яка б сприяла становленню компетентної особистості.

  ІІ. Паспорт Програми розвитку закладу на 2014-2020 роки

1

Назва навчального закладу, адреса

Катеринопільська загальноосвітня початкова школа – садок загального розвитку.

52320 вул. Комсомольська 6, с.Катеринопіль, Криничанського району, Дніпропетровської обл..

2

Соціальний запит закладу

Необхідність удосконалення якості освітніх послуг, які надає заклад вироблення освітньої та наукової стратегії  з урахуванням  потреб  освітнього ринку

3

Розробники

Творча група

4

Виконавці

Адміністрація, педагогічний колектив закладу

5

Учасники програми

Цільові групи, що забезпечують інноваційний розвиток навчального закладу:

      Вихованці дошкільних груп; учні початкової школи; вихователі дошкільних груп; вчителі початкової школи; інші працівники закладу- суб єкти навчально-виховного процесу; батьківська громада;батьківський комітет; рада школи; представники установ, які здійснюють науково-методичне керівництво; вищі навчальні заклади, з якими  укладено угоди про співпрацю;представники громадських організацій; представники бізнес структур

6

Нормативна база

Конституція України; Закони України : «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про інноваційну діяльність», «Про основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на2007-2015роки»Національна стратегія розвитку освіти в Україні на період до 2021 року, затверджена Указом Президента України від 25.06.2013 року № 344\303; Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. № 964; Постанова Кабміну України від 21.08.2013 р № 607 «Державний стандарт початкової загальної освіти для дітей з особливими освітніми потребами»;Державні стандарти початкової освіти; Постанова  Кабміну України від 31.12.2005 р. № 1312 «Про невідкладні заходи щодо запровадження зовнішнього незалежного оцінювання  та моніторингу якості освіти»

7

Проблема, яка потребує вирішення засобами Програми

Оновлення механізмів розвитку  дошкільної та шкільної системи освіти в умовах реалізації державної освітньої політики, реалізації нових державних стандартів загальної середньої освіти як елементів   запиту  держави та потреб споживача в умовах ринку. Впровадження маркетингового управління закладом.

8

Мета програми

Створення умов для забезпечення в закладі якісної системи неперервної освіти відповідно до вимог суспільства, запитів споживача ( особистості) й потреб держави

9

Завдання Програми

-створення у закладі умов для забезпечення якісної системи неперервної освіти;

-розвиток потенціалу педагогів здатних до саморозвитку та самоосвіти протягом усієї професійної діяльності для створення ситуації професійного успіху;

-розвиток закладу як центру взаємодії з батьками, громадськими організаціями в соціальній сфері;

-формування особистісно орієнтованого середовища;

-формування здоров’ язбережувального освітнього середовища;

-створення умов для організації навчання учнів з особливостями психофізичного розвитку;

– активне впровадження інновацій в роботу закладу 

10

Термін реалізації Програми

2014-2020 н.р.

11

Основні напрямки реалізації Програми

-маркетингове управління закладом;

-професійне зростання педагогів;

-робота з батьками;

-робота з дітьми з особливими потребами

-робота з обдарованими дітьми;

-виховання особистості;

12

Перелік проектів

«Школа усвідомленого батьківства»

 «Школа дошколярика»

«Ляльковий  театр»

 « Школа шахових дебютів»

13

Етапи реалізації Програми

Періоди та етапи реалізації Програми:

І етап: -2014-2015 роки;

-Розробка і впровадження структурних інновацій в діяльності закладу;

ІІ етап:2015-1018 роки

:-Перехід до реалізації нової моделі організації сучасного освітнього середовища та його змісту;

ІІІ етап: 2018-2020 роки:

-Моніторинг ефективності роботи з впровадження Програми розвитку, розробка стратегії подальшого розвитку закладу

14

Очікувані результати

-забезпечено умови для здобуття якісної системи неперервної освіти відповідно до вимог суспільства, запитів особистості й потреб держави в умовах ринку;

-забезпечені умови для професійного зростання педагогічних працівників закладу;

-розроблено систему взаємодії школи-садка  з громадськими та соціальними партнерами;

-створене безпечне та комфортне освітнє особистісно - орієнтоване середовище, що забезпечує збереження і зміцнення здоров’ я усіх учасників освітнього процесу;

-впроваджено модель маркетингового управління закладом;-розроблено модель випускника закладу.

15

Контроль, корекція та оцінювання Програми

Системний моніторинг реалізації Програми:

–  включення заходів Програми розвитку на період до 2020 року у річнийи план роботи  закладу;

–          внесення питання з результатів  реалізації Програми  на нарадах та педагогічних радах;

–          проведення співбесід з учасниками Програми;

–          Проведення щорічних моніторингів навчальних досягнень учнів та вихованців;

16

Рішення про затвердження Програми

Рішення педагогічної  ради закладу №___ від «___»________________2014р.

ІІІ. Інформаційна довідка про заклад

І. Загальні відомості про заклад

Катеринопільська школа-садок розпочала свою роботу в екологічно чистій зоні  у 1986  році. Заклад функціонує у приміщенні 4 -групового дошкільного закладу, що знаходиться за адресою Дніпропетровська обл., Криничанський р-н,с. Катеринопіль, вул.. Комсомольська буд. 6 тел. (05654)2-45-28

Катеринопільська ЗПШС  експериментальний заклад  Всеукраїнсьеого рівня, що працював за експериментальною програмою «Проектування особистісно-розвивального змісту навчально-виховного процесу загальноосвітнього навчального закладу»( науковий керівник- Валерій Олександрович Кириченко, Доцент кафедри психології Центрального інституту післядипломної педагогічної освіти АПН України, докторант. Вчене звання: кандидат педагогічних наук.

Заклад впроваджує елементи сучасних  інноваційних  програм  та технологій : «Росток», розвивальне навчання Ельконіна-Давидов, РКМЧП, «Крок за кроком», ФОМ  молодших школярів, «Сприяння просвітницькій роботі щодо здорового способу життя серед молоді та підлітків України за методом «рівний-рівному» тощо.

ІІ. Соціальне оточення закладу

Школа розміщена у рекреаційній зоні поблизу міського озера. В районі школи знаходяться дошкільні заклади №2,16, 30, Дитячий християнський  центр ім.Дона Бозка, спортивнийи клуб «Тонус», міська дитяча екологічна станція. Заклад веде активну співпрацю з даними установами.

ІІІ. Відомості про учнів та дошкільнят

У  школі-садку на сьогоднішній день навчається 22 учнів та 32 дошкільнят. Мережа закладу складає 4 класи та дві дошкільні групи. Кількість дітей за останні три роки збільшилась.. Школа працює за режимом  дня затвердженого адміністрацією закладу.

ІV. Характеристика педагогічних кадрів

В закладі працюють 7 педагогічних працівників. З них 3 педагоги мають вищу кваліфікаційну категорію,  та 4 спеціалісти 9 тарифного розряду.

Педагогічне звання  «вчитель-методист» - присвоєно 1 , звання « старший вчитель» -3.

За віком  переважають вчителі до 45 років – 5  осіб; понад 45 років -2 осіб. 

V. Особливості навчально-виховного процесу

Навчально-виховний процес спрямований на виконання таких завдань:

–          Створення умов для розвитку особистості  кожного учня через реалізацію  компетентнісно  зорієнтованого підходу у навчанні й вихованні.

–          Спрямування  системи роботи закладу на формування здорового способу життя як цінності, впроваджування здоров’ язбережувальних технологій у навчальний процес.

–          Створення рівного доступу до якісної освіти всім учасникам навчального процесу.

–          Створення моделі маркетингового управління закладом.

Особливістю навчального процесу є те, що  в закладі створено особистісно орієнтоване середовище.. Основними напрямками виховної роботи є національне, духовне, патріотичне виховання. У школі-садку працюють різноманітні гуртки, студії, секції та факультативи, а  саме: шкільний театр, вокальна, хореографічна, музична студія, секція боротьби, шахів  тощо.

Приватна школа-садок « Перша ластівка» має партнерські стосунки з Манітобським університетом. Реалізуємо спільний проект «Міжнародна мовна школа» Спільні навчання з носіями мови покращують якість знань учнів. Наш заклад має партнерські стосунки з приватною школою в Польщі ( м.Нова Суль).

Серед традицій, які склалися в «Першій ластівці» є свята День учня, 100 днів навчання, День туризму, фестиваль «Перша ластівка» запалює зірки», «Відкриває ластівка весну», вибори шкільного врядування, інавгурація президента тощо. Значна увага приділяється здоров’ язбережувальним технологіям. Активно впроваджується технологія В.Базарного в початковій та середній школі. Для цього є необхідні тренажери, парти-конторки, тощо.

ІV.Основні напрямки реалізації Програми

  1. Управління навчально-виховним процесом

Мета: удосконалення системи організаційно-адміністративного забезпечення, інформаційного супроводу управлінської діяльності на всіх рівнях.

Завдання:

Оптимізація  управлінської  діяльності  шляхом упровадження  маркетингового управління закладом.

Зміст заходу

Термін виконання

Виконавці

1

Створити безпечні умови навчання та режим роботи закладу відповідно до вимог ДСНіН

постійно

дирекція

2

Виконання Державного стандарту загальної середньої освіти, виконання закоеів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Типових навчальних планів, власного Статуту.

постійно

дирекція

3

Неперервне відстеження стану викладання навчальних дисциплін, проведення моніторингових досліджень рівня навчальних досягнень учнів, маркетингових досліджень

постійно

дирекція

4

Забезпечення повноцінного харчування

постійно

дирекція

5

Забезпечення змістовного дозвілля

постійно

дирекція

6

Забезпечення  відбору і структурування навчало-виховного матеріалу на засадах інтеграції та диференціації відповідно до індивідуальних потреб особистості дитини

постійно

педагоги

7

Впровадження в освітній процес інноваційних технологій

постійно

педагоги

8

Розширення мережі гуртків, секцій,факультативів відповідно запитам споживача

постійно

Творча група

9

Розвиток системи учнівського врядування шляхом розширення функцій шкільного парламенту

постійно

Адміністрація

Шкільний парлмент

10

Забезпечення наступності між дошкіллям та початковою школою

постійно

Вихователі, вчителі початкових класів

11

Проведення  роботи по ранній профілізації учнів.  Вчити прогнозувати життєві перспективи

постійно

Психолог, класні керівники

12

Залучення батьків до участі у навчально-виховному процесі

постійно

Класні  керівники, голови батьківських рад

Очікувані результати

  1. Повне використання умов, створених державою для функціонування закладу: законів, постанов, нормативних вимог, установлених стандартів, до складу яких входять навчальні програми, плани, вимоги до рівня освіченості.
  2. Делегування певної частини прав і повноважень адміністрації громадським структурам: Рада школи, педагогічна рада, учнівське врядування,забезпечення  виборності та звітності управлінських структур.
  3. Максимальне використання ініціативи вчителів, учнів, батьків,громадськості,  створення умов для прояву їх творчих сил.
  4. Забезпечення чіткого розмежуванням повноважень учасників педагогічного процесу.

Критерії оцінювання:

  1. Місце в рейтингу серед закладів  міста за  результатами діяльності.
  2. Якісне надання освітніх послуг і відповідне збільшення мережі класів та груп.
  3. Збільшення іміджевого та матеріального прибутку.
  4. Профільне навчання

2. Профільне навчання

Мета: забезпечення можливостей для рівного доступу учнівської молоді до здобуття загальноосвітньої профільної та початкової допрофесійної підготовки, неперервної освіти; виховання особистості, здатної до самореалізації, професійного зростання й мобільності в умовах реформування сучасного суспільства.

Завдання: забезпечити поглиблене вивчення окремих предметів, програми повної середньої освіти, створити умови для значної диференціації змісту освіти старшокласників, сприяти встановленню рівного доступу до повноцінної якісної освіти, розширення можливостей соціалізації учнів.

п/п

Зміст заходу

Термін виконання

Виконавці

1

Забезпечення дотримання системного викладу навчального матеріалу, його логічне впорядкування, широке використання знань зі споріднених предметів

Постійно

Педагоги

2

Застосовувати інноваційні методи навчання

Постійно

Педагоги

3

Організовувати дослідницьку, проектну діяльність учнів

Постійно

Педагоги

4

Забезпечити реалізацію програм підвищеного рівня, які визначають спрямованість кожного конкретного профілю навчання

Постійно

Педагоги

5

Забезпечити вивчення уподобань, профільних схильностей та інтересів до різних видів професійної діяльності

Постійно

Психолог

6

Створити індивідуальні програми просування учнів до свідомого вибору профілізації

До 2016 року

Педагоги, психолог

7

Розширювати мережу факультативів, гуртків, спецкурсів

Постійно

Адміністрація, педагогічні працівники

Очікувані результати:

1. Інтенсифікація самостійної роботи учнів за рахунок введення інноваційних методів навчання.

2. Навчання старшокласників на максимальному рівні складності.

3. Посилення індивідуальної роботи викладача з учнями.

4. Організація дослідницько-пошукової діяльності учнів.

5. Створення умов для вибору учнями профілю навчання згідно з їхніми інтересами.

Критерії оцінювання:

1. Успішна самореалізація випускників у динамічному соціальному середовищі.

2. Наявність підготовлених педагогічних кадрів щодо забезпечення функціонування профільної школи.

3. Професійне зростання педагогів

Мета: створити умови для підвищення професійної компетентності педагогічних кадрів, збереження та розвитку творчого потенціалу колективу.

Завдання: розвиток творчих можливостей педагогів, вивчення, узагальнення й поширення передового педагогічного досвіду, впровадження інноваційних освітніх технологій.

Основні заходи:

п/п

Зміст заходу

Термін виконання

Виконавці

1

Забезпечити якісне підвищення кваліфікації керівного складу школи-садка, педагогічних працівників через різні форми навчання

Постійно

Адміністрація

2

Сприяти участі вчителів школи-садка у педагогічних виставках, семінарах і конференціях

Постійно

Адміністрація

3

Продовжити роботу школи молодого вчителя, школи педагогічної майстерності

Постійно

Адміністрація

4

Організувати вивчення та обмін досвідом із начальними закладами-партнерами

Постійно

Директор

5

Створювати умови для неперервної освіти педагогічних працівників  шляхом залучення їх до участі у семінарах-тренінгах, конференціях, творчих майстернях, сприяти оволодінню педагогами інноваційними

методами та технологіями в практичній діяльності.

Постійно

Адміністрація

6

Брати участь у конкурсах фахової майстерності педагогічних працівників

Постійно

Адміністрація

7

Укладати угоди про співпрацю з науковими установами, закладами

За потреби

Директор

8

Продовжувати та розширювати в школі-садку дослідно-експериментальну роботу різного рівня підпорядкування

Згідно календарного плану експериментальної роботи

Адміністрація, педагогічні працівники

9

Розширити та удосконалити систему спецкурсів, факультативів, гуртків з метою дотримання профільності

Постійно

Адміністрація

10

Сприяти участі громадських організацій у розв’язанні актуальних проблем освіти, підвищенню ролі педагога

Постійно

Адміністрація

11

Забезпечити умови для ефективної роботи предметно-методичних комісій та творчих груп

Постійно

Адміністрація

Очікувані результати:

1. Створення атмосфери, яка сприяє постійному росту педагогічних компетентностей як молодих, так і досвідчених педагогів.

2. Підвищення престижу професії педагога.

3. Розвиток творчого потенціалу вчителя.

4. Упровадження новітніх технологій у навчально-виховний процес.

5. Узагальнення й поширення власного педагогічного досвіду на районному, регіональному рівнях.

Критерії оцінювання:

1. Підвищення рівня кваліфікації вчителя.

2. Здійснення самоосвітньої діяльності педагогами.

3. Постійні публікації у видавництвах Всеукраїнського рівня.

4. Забезпеченість висококваліфікованими кадрами.

5. Участь учителів у професійних конкурсах.

4. Робота з батьками та громадськістю

Мета: удосконалення роботи з батьками, підвищення ступеня активної участі батьків та громадськості в житті школи-садка “Перша ластівка”.

Завдання: активізувати участь батьків у житті закладу, розвивати консультаційну роботу з метою підвищення педагогічної та інформаційної грамотності батьків, проводити дослідження з виявлення ставлення батьків та місцевої громадськості до школи-садка “Перша ластівка”.

Основні заходи:

п/п

Зміст заходу

Термін виконання

Виконавці

1

Удосконалення алгоритму взаємодії сім’ї та школи-садка

До 2017 року

Адміністрація

2

Залучати батьківську громаду до участі у маркетингових дослідженнях

Постійно

Психолог

3

Удосконалення діяльності Піклувальної ради і батьківських комітетів

До 2017 року

Адміністрація

4

Проведення масових заходів спільно з батьками та представниками місцевої громадськості з метою широкого ознайомлення громади з діяльністю закладу

Постійно

Директор

5

Вивчення та тиражування позитивного досвіду сімейного виховання, роботи класного керівника з сім’єю

2018 рік

Адміністрація

6

Здійснення безперервного зв’язку і співпраці з батьками, представниками громадськості

Постійно

Директор

Очікувані результати:

1. Задоволеність батьків освітнім процесом.

2. Збільшення кількості батьків, які відвідують батьківські збори, масові заходи.

3. Підвищення довіри батьків до адміністрації, педагогів, психолога.

4. Становлення школи-садка “Перша ластівка” як осередку кваліфікованої допомоги мешканцям мікрорайону з питань освіти.

5. Збільшення кількості потенційних клієнтів закладу.

6. Вивчення потреб в конкретних  освітніх послугах громади міста

5. Культура здоров’я

Мета: впровадження в життя принципів зміцнення здоров’я всіх учасників навчально-виховного процесу, формування здорового способу життя як цінності

Завдання: проводити моніторинг стану здоров’я учнів, формувати в рамках навчально-виховного процесу орієнтири на здоровий спосіб життя, втілювати сучасні здоров’язбережувальні технології, проводити просвітницьку роботу серед батьків та учнів, сприяти створенню здорової робочої атмосфери для працівників.

Основні заходи:

п/п

Зміст заходу

Термін виконання

Виконавці

1

Створити умови щодо формування нового мислення, спрямованого на потребу і необхідність у здоровому способі життя, зміцненні здоров’я всіх учасників навчально-виховного процесу

2011-2013 рр.

Адміністрація

2

Розробити план заходів щодо формування здорового способу життя учнівської молоді та сприяти їх реалізації

2011-2013 рр.

Адміністрація

3

Забезпечити належну організацію відпочинку та оздоровленню дітей

Постійно

Адміністрація

4

Забезпечити контроль за порядком, якістю та дотримання норм харчування учнів та вихованців

Постійно

Адміністрація

5

Упроваджувати використання здоров’язбережувальних технологій в навчально-виховний процес

Постійно

Адміністрація

6

Проводити щорічні медичні огляди та профілактичні обстеження учнівського та педагогічного колективів

Постійно

Адміністрація

7

Створити здоров’язбережувальне освітнє середовище

Постійно

Адміністрація,педагоги

8

Залучення дітей до участі у спортивних секціях та клубах

Постійно

Адміністрація,педагоги

9

Створити умови для організації роботи інклюзивних класів

До 2015 р

Адміністрація,педагоги

Очікувані результати:

1. Збереження стану здоров’я учнів, вихованців та працівників.

2. Позитивна динаміка у формуванні ціннісних орієнтацій на здоровий спосіб життя у учнів та батьківської громади

3. Підвищення рівня фізичної підготовки вихованців.

4. Відвідування учнями спортивних секцій, результативна участь у змаганнях.

5. Збільшення мережі інклюзивних класів.

Критерії оцінювання:

1. Позитивна динаміка фізичного розвитку учнів за результатами медичних обстежень.

2. Участь учнів школи-садка “Перша ластівка” у заходах, спрямованих на формування здорового способу життя, у шкільних та позашкільних спортивних секціях, спортивних змаганнях.

3. Вчасне виявлення захворювань дітей за результатами обстежень.

6. Робота з обдарованими учнями.

Мета: створення умов для повноцінного прояву й розвитку обдаровань дитини.

Завдання: виявлення та підтримка обдарованих дітей для прояву їхнього таланту, інтелектуальних здібностей,стимулювання їхньої творчої діяльності.

Основні заходи:

п/п

Зміст заходу

Термін виконання

Виконавці

1

Забезпечити умови співробітництва з науковими установами, відділами позашкільної освіти, діяльність яких спрямована на пошук і розвиток обдарованих дітей

Постійно

Директор

2

Оновити обладнання та навчальне приладдя для проведення лабораторно-практичних та дослідницьких занять з обдарованими дітьми

Постійно

Директор

3

Поповнити фонди бібліотеки науково-методичною, додатковою, енциклопедичною літературою

Постійно

Директор

4

Забезпечити науково-педагогічний супровід роботи вчителів з обдарованими дітьми

Постійно

Адміністрація

5

Залучати здібних, талановитих учнів до науково-дослідницької діяльності в секціях МАН

Постійно

Адміністрація, педагоги

6

Забезпечити участь обдарованих дітей у Всеукраїнських учнівських олімпіадах, конкурсах, фестивалях

Постійно

Адміністрація, педагоги

7

Поповнювати банк даних “Обдарована дитина”

Постійно

Адміністрація

Очікувані результати:

1. Робота учнів і вчителів над науково-дослідницькими темами та їх захист.

2. Результативність участі учнів у всеукраїнських учнівських олімпіадах різних рівнів, конкурсах, турнірах, виставках, змаганнях.

3. Підвищення рівня професійної компетентності учителів у визначенні методів, форм, засобів, технологій навчання і виховання обдарованих дітей.

Критерії оцінювання:

1. Кількість переможців та призерів всеукраїнських учнівських предметних олімпіад, конкурсів, турнірів, виставок, змагань.

2. Наявність системи пошуку та підтримки здібних, обдарованих, талановитих дітей.

3. Створення наукових товариств учнів (НТУ) при предметно-методичних комісіях.

7. Виховання особистості.

Мета: удосконалення та розвиток виховної системи на основі національних та загальнолюдських цінностей з урахуванням найважливіших компонентів навчально-виховного процесу щодо формування особистості, здатної самореалізовуватися в умовах сучасних змін у суспільстві.

Завдання: удосконалення системи виховної роботи, впровадження нових технологій організації виховного процесу в урочній, позаурочній та позашкільній діяльності навчального закладу, спрямованих на розвиток особистості дитини; розвиток діяльності органів учнівського самоврядування, співпраця з дитячими громадськими організаціями.

Основні заходи:

п/п

Зміст заходу

Термін виконання

Виконавці

1

Здійснювати виховний процес відповідно до діючих державних програм, інших нормативних актів, що обумовлюють виховну роботу в навчальних закладах

Постійно

Адміністрація

2

Удосконалювати діючу систему виховної роботи, впроваджувати нові технології та методики виховання дітей

Постійно

Адміністрація

3

Формування в учнів розуміння загальних основ співіснування в суспільстві

Постійно

Адміністрація, педагоги

4

Здійснювати правове та психологічне забезпечення виховного процесу

Постійно

Адміністрація, педагоги

5

Підвищувати професійну компетентність педагогів, пов’язану із здійсненням процесу виховання, активізувати їх творчий потенціал у виборі методів і засобів виховання

Постійно

Адміністрація

6

Забезпечити ефективність профілактики девіантної поведінки учнів

Постійно

Адміністрація, педагоги, соціально-психологічна служба

7

Спрямовувати виховний процес на попередження та подолання тютюнопаління, наркотичних та психотропних речовин, профілактика ВІЛ/СНІДУ

Постійно

Адміністрація, педагоги, соціально-психологічна служба

Очікувані результати:

1. 100% охоплення учнів організованим дозвіллям у позаурочний час.

2. Підвищення професійної майстерності класних керівників.

3. Системний моніторинг оцінки ступеня вихованості учнів.

4. Удосконалення системи шкільного самоврядування.

Критерії оцінювання:

1. Розширення можливості участі класу і окремих учнів у проектах, конкурсах, що дозволяють проявити отримані навички та вміння (наявність учасників, лауреатів та переможців олімпіад, конкурсів і т.д.).

2. Згуртованість класного колективу , насиченість і повнота життєдіяльності (відсоток від участі дітей у заходах олімпіад).

3. Отримання позитивного соціального досвіду взаємодії, спілкування, спільної діяльності учнів один з одним, з педагогами.

V. Місія приватної школи-садок “Перша ластівка” та моделі випускників початкової загальної, основної загальної та середньої (повної) освіти.

Програма інноваційного розвитку приватної школи-садка “Перша ластівка” була розроблена за активної участі всіх педагогів, адміністрації, батьківської громадськості та соціальних партнерів закладу.

Процес роботи над створенням Програми розвитку приватної школи-садка “Перша ластівка” складався з декількох етапів (алгоритм технології розробки програми):

  1. Визначення основних життєвих і професійних цінностей членів педагогічного колективу, учнів та батьків.
  2. Мотивація членів педагогічного колективу на участь у створенні проекту програми розвитку. Виявлення наявних актуальних проблем і визначення цілей розвитку школи на майбутній період, формування місії закладу, завдань, визначення вмісту моделей особистості випускника, визначення стратегій та напрямків розвитку на певний період.
  3. Створення тимчасового творчого колективу для написання проекту Програми розвитку приватної школи-садок “Перша ластівка”.
  4. Обговорення проекту Програми розвитку в різних структурних підрозділах,  на батьківських зборах, в органах дитячого самоврядування, на нарадах з соціальними партнерами школи-садок, представлення програми на сайті закладу в Інтернеті для широкого обговорення.
  5. Доопрацювання тексту Програми з урахуванням висловлених зауважень і пропозицій.
  6. Затвердження Програми розвитку на педагогічній раді школи-садка “Перша ластівка”.
  7. Публікація тексту Програми (на сайті школи для учнів та їх батьків, соціальних партнерів).

На основі виявлених та погоджених в колективі цінностей були визначені:

Мета

Проектування інноваційної системи організації освітнього процесу у відкритому освітньому просторі, що забезпечує соціокультурну адаптацію дітей;

Місія приватної школи-садок “Перша ластівка”

  • Стати освітнім центром в місті, вибираючи напрями та профілі роботи, що  найбільше користуються попитом населення в умовах ринку;
  • Сприяти  становленню культурно-моральної орієнтації учнів, здатності приймати  національні ідеали українського народу, творчо осмислювати і перетворювати їх, виходячи з реалій сучасного світу.

Модель випускника початкової загальної освіти

  • Опанував загальноосвітні програми з предметів шкільного навчального плану на рівні достатньому для продовження освіти в школі з поглибленим вивченням названих предметів;
  • Має достатній рівень сформованості ключової компетенції, пов’язаної з трудовою діяльністю молодшого школяра;
  • Має достатній рівень ключових компетенцій, пов’язаних з фізичним розвитком і зміцненням здоров’я;
  • Має достатній рівень спрямованості ключової компетенції, пов’язаної із взаємодією людини і соціальної сфери, людини і навколишнього світу;
  • Має достатній рівень сформованості культури особистості

Модель випускника основної загальноосвітньої школи

  • Має достатній рівень навченості, сформованості ключових компетенцій необхідних для подальшої загальної середньої освіти:

               Опанував на рівні вимог державних програм навчальний матеріал з усіх предметів шкільного навчального плану;

               Зробив вибір пізнавального профілю для навчання в старшій ланці середньої загальноосвітньої школи;

               Опанував на необхідному рівні вміннями та навичками саморозвитку, самовдосконалення, самореалізації, самоконтролю, особистої і предметної рефлексії.

  • Має достатній рівень ключових компетенцій, пов’язаних з фізичним розвитком і зміцненням здоров’я;
  • Має достатній рівень сформованості ключової компетенції, пов’язаної із взаємодією людини і соціальної сфери, людини і навколишнього світу;
  • Має достатній рівень сформованості компетенцій, пов’язаної з грамотністю: правової культури (прав і обов’язків громадянина, свободи і відповідальності за свої вчинки, самоконтроль у своїх діях);
  • Має достатній рівень сформованості культури особистості.

Модель випускника основної загальної школи:

  • Має достатній рівень навченості, сформованості ключових компетентностей необхідних для подальшої професійної освіти, успішної трудової діяльності:

               Опанував усі освітні програми з предметів навчального плану на рівні здатному забезпечити успішне навчання в установах початкової, середньої та вищої професійної освіти;

               Опанував основними загальнонавчальними уміннями і навичками необхідними для подальшої професійної освіти і успішної трудової діяльності.

  • Має достатній рівень ключових компетенцій, пов’язаних з фізичним розвитком та зміцненням здоров’я;
  • Має достатній рівень сформованості ключової компетенції, пов’язаної із взаємодією людини і соціальної сфери, людини і навколишнього середовища;
  • Має достатній рівень сформованості культури особистості.

Випускник – це особистість, орієнтована на успіх і максимально адаптована до сучасних соціальних умов:

  • на загальнолюдські цінності;
  • відповідальний за свої вчинки і справи;
  • самостійний у виборі рішень;
  • творчий, здатний до креативного мислення;
  • інтелектуально розвинутий;
  • суспільно активний;
  • готовий до життя у високотехнологічному світі.

VI. Можливі ризики та способи їх мінімізації.

Конкуренція статусних шкіл

Формування відповідного іміджу, маркетингове управління закладом

Недостатня готовність педагогічного колективу до роботи у інноваційному режимі, а саме молодих спеціалістів

Підготовка колективу, виявлення та підтримка лідерів, здатних до ефективної участі в реалізації Програми розвитку. Включення їх в розробку і реалізацію програми, створення доброзичливої атмосфери і підтримки інноваційного середовища. Використання різних видів стимулювання участі педагогів у інноваційній діяльності.

Відсутність бюджетного фінансування   закладу

Пошук інвесторів, написання освітніх грантових проектів

Нерозуміння частиною батьківської громадськості стратегічних цілей розвитку приватного освітнього закладу

Підвищення ступеня відкритості освітньої установи, висвітлення діяльності адміністрації та педагогічного колективу на сайті школи-садка “Перша ластівка” у формі публічної доповіді.

Зменшення мережі класів та груп

Виважена цінова політика, маркетингові дослідження потреб зовнішнього середовища, розробка конкурентоздатних освітніх програм, реклама

Зменшення матеріального та іміджевого прибутку

Маркетингові дослідження,  реклама, аналіз маркетингової діяльності

Перевантаження учнів і педагогів

Інтеграція змісту програм позаурочної діяльності та програм освітніх галузей.

VII. Індикатори, на основі яких буде проводитися оцінка в досягненні поставлених цілей.

Критерії

Діагностичні методики

Періодичність

Оцінка навчальної діяльності

Вивчення рівня сформованості загальноосвітніх компетентностей

Двічі на рік

Якість знань, умінь і навичок

Аналіз адміністративних контрольних робіт, зрізів знань, результатів ДПА та ЗНО

За графіком внутрішнього контролю

Ступінь використання ІКТ в освітньому процесі

Аналіз роботи предметно-методичних комісій

Один раз на рік

Оцінка експериментальної діяльності

Вивчення рівня включеності колективу в експеримент, його результативність

Один раз на рік

Ступінь готовності випускників до продовження освіти

Проведення вихідного моніторингу

Щорічно квітень-травень

Рівень вихованості учнів

Анкетування

Один раз на рік

Ступінь задоволення учнівської та батьківської громади шкільним життям

Анкетування

Один раз на рік

Ступінь задоволення батьків якістю освітніх послуг

Анкетування, маркетингові дослідження

 Двічі на рік

Здоров’я  дітей

Аналіз результатів диспансеризації

Один раз на рік

Рівень взаємодії усіх учасників освітнього процесу

Аналіз результативності реалізації проміжних етапів програми

Од

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.